среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało wprawnym ślepiem trudno je rozróżnić.

Chociaż głazy ogrodzenia te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało wprawnym ślipiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, lekkiej obróbce oraz stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy albo wstępnie obrabia, stawia na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przekazuje do miejsca budowy ogrodzenia PCV z Łodzi na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony lepiszczem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień skał na ogrodzenia PVC na plot i bramę ze sztachetek, przybierają one wtenczas rozmaite atramenty czerwieni, brązu i zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak sporych złóż wycina się największe bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy można także ciąć na sześciany o regularnych konturach, użytkowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno również je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nietypowych obrysów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z plastiku stosuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe z zebranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż i ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na plot plastykowe na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka matowieją. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku i własnych zamiłowań kształt kamiennych tafli może być urozmaicony – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto przyciętych prostokątów czy też kwadratów. Murki i balustrady z PCV na plot i furtę ogrodzeniowa konstruuje się z głazów różnorodnego obrysu, ułożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród kawałeczków o nietypowych zarysach, powinno się je adekwatnie zestawiać tzn. tak, tak aby kształt każdego następnego integrował się z poprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie plastikowe z Krosna z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur migiem niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają również mchem oraz glonami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać brud z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane jednostki myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, by kamienie na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий