пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów dobrze nie podkreśli linii trawnika albo kwietnika jak małe żywe sztachety.

Ogromnie duże, albowiem aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, a w przypadku potrzeby przesłania pobliskie budynki oraz ulice. Aby wykonać taki plot rośliny zasadzamy wokół krawędzi posesji. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzeszki. Jeśli pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie było niezmiernie strzeliste a jednocześnie wąskie to w cieniu powinno się je uformować z brzostu pospolitego, grabu pospolitego czy tez klonu. Pamiętajmy także, że gdy rośliny nas przerosną, ich ogarnianie będzie bardzo kłopotliwe.

Nic właściwie nie podkreśli projektu trawy lub rabaty jak niskie żywe plot.


W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawa, jak i kwiaty często nie mogą satysfakcjonująco rosnąc w desygnowanych terenach, małe krzewy umieją utrzymać zielone zaplecze w ryzach względnie zastawią gołe place gleby. Schludnie ukształtowany nieduży żywopłot już sam notabene robi za dekoracje ogrodu. Na zielone ogrodzenia Poznań nadaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę tylko ogrodzenia kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, których się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, jednak wszak w ciemnych zakamarkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast ozdabiają je zgrabne jabłuszka, które można przerobić na przetwory.

Niewysokie bądź wysokie roślinne ploty wolno pozyskać z drzew iglastych.

Na nieszczęście, krzewy z tej grupy bywają o wiele droższe aniżeli odmiany liściaste. Spośród nich najlepiej akceptuje cień cis pospolity. Przeważnie szeroko się rozrasta i trzeba go redukować, jednak jego metamorfozę Fastigiata Robusta wolno zostawić bez pomocy.Będzie migiem rósł i uchroni filarowy kształt.

Jeśliby wasz zakamarek jest bardzo ciemny, należałoby aby żywy palisada rozświetlić kolorowymi skazami. Niektóre z cienioznośnych wariantów maja kategorii o płowych bądź pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr typowy Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są w największym stopniu przekonywające w słońcu, tymczasem nawet w cieniu korona drzewa pozostają dosyć jasne, w pewnej mierze oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий