понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot czyli po prostu żywop��ot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Żywopłoty z reguły spełniają role ogrodzenia, niemniej jednak częstokroć służą dodatkowo za ozdobę. W większości wypadków takie sztachety z plastyku buduje się w nasłonecznionych elementach, gdzie migiem rosną oraz silnie się zagęszczają. Bez liku uroku maja również takie rosnące ploty, jakie wiodą przez osłonięte zaułki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca gdzieniegdzie plątanina witek bądź kwiatami komponują przyciągające spojrzenie obrazy, zaś orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet mały spacer wzdłuż takiego płotu wycisza i relaksuje.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, powinno się uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki jakie są w skwerze, również nasze upodobania a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o naturalnym pokroju same rosną, często tez bujnie kwitną, tymczasem wymagają także dużo przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane zielone sztachety z plastiku z Nowej Rudy mogą być bardzo smukłe, jednak trzeba je regularnie obcinać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się zastanawiać, albowiem takie ogrodzenie zakłada się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


Przeważnie zadowalający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwykły, nadzwyczaj popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo zalet:
•jest mało absorbujący,
•dobrze toleruje czas mniejszych opadów,
•ekspresowo rośnie,
•regularnie podcinany porządnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek aranżuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga błyszcząca - jesienią bajecznie się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się użytecznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony reprezentacyjnej, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Ogromnie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztachety PVC z Morąga stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki i ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy wokół krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy wiele miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Gdy chcemy by nasze żywe ogrodzenie było niezmiernie wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego albo klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий